| Mieli broliai ir seserys,
Vasario 11-j Pasaulins ligoni dienos proga, per liturgin Lurdo Dievo Motinos minjim, vyskupij bendruomens buriasi apie savo vyskupus maldai, siekdamos apmstyti ir imtis iniciatyv atkreipti dmes kentjimo tikrov. Šiuo metu minimi Šv. Pauliaus metai duoda mums tinkam prog drauge su apatalu apmstyti, kad „kaip mums gausiai tenka Kristaus kentjim, taip per Krist mes kupini ir paguodos“ (2 Kor 1, 5). Dvasinis ryys su Lurdu ms mintis kreipia motinik Jzaus Motinos rpinimsi savo Snaus broliais, kurie, „pavoj ir varg supami, tebekeliauja, iki pasieks palaimingj tvyn“ (Lumen gentium, 62).
Šiais metais savo dmes ypa kreipiame vaikus, silpniausius ir beginklius krinius, o tarp j serganius ir kenianius vaikus. Šios maos mogikosios btybs savo kne neioja luoinani lig padarinius. Kiti, nepaisant medicinos paangos ir ikili mokslinink bei sveikatos apsaugos darbuotoj pagalbos, kovoja su iandien vis dar nepagydomomis ligomis. Yra vaik, kuri sueistas knas ir siela dl konflikt ir kar, kiti yra beprotikos suaugusij neapykantos nekaltos aukos. Yra „gatvs vaik“, neturini eimos ilumos ir palikt savo valiai, taip pat nepilnamei, suniekint nedor moni, prievartavusi j nekaltum, suklusi psichini traum, kurios paliko ym visam gyvenimui. Negalime umirti nesuskaitomos daugybs maamei, mirtani i trokulio, bado, medicinos pagalbos stokos, taip pat maj tremtini ir pabgli, kurie drauge su tvais pasitraukia i savo krato iekodami geresni gyvenimo slyg. Vis t vaik nebylus skausmo auksmas nukreiptas ms kaip moni ir kaip tikinij sin.
Krikioni bendruomen, negaldama likti abejinga tokios dramatikos situacijos akivaizdoje, jauia stipri pareig sikiti. Kaip raiau enciklikoje Deus caritas est, „Banyia yra Dievo eima pasaulyje. Šioje eimoje neturi bti n vieno, kur kamuot skurdas“ (25, b). Todl troktu, kad Pasaulin ligoni diena parapij ir vyskupij bendruomenms suteikt prog geriau sismoninti, kad jos yra „Dievo eima“, ir ragint kaimuose, gyvenvietse ir miestuose rodyti Viepaties meil, reikalaujani, „kad Banyioje kaip eimoje n vienas jos narys nekentt skurdo“ (ten pat). Meils liudijimas sudaro kiekvienos krikioni bendruomens gyvenimo dal. Apatal darbuose skaitome, kaip Banyia nuo pat pradi evangelinius principus paversdavo konkreiais veiksmais. Šiandien, atsivelgiant pasikeitusias medicinins rpybos slygas, jauiamas dar glaudesnis vairiose sveikatos apsaugos institucijose dirbani sveikatos darbuotoj ir toje teritorijoje esani banytini bendruomeni bendradarbiavimo poreikis. Šiuo poiriu visokeriopai vertinga su Apatal Sostu susijusi institucija – Kdiklio Jzaus pediatrijos ligonin, iais metais mininti 140 gyvavimo met.
Taiau reikia pasakyti dar daugiau. Kadangi sergantis vaikas priklauso eimai, kuri dalyvauja jo kentjimuose, danai pakeldama didelius nepatogumus ir sunkumus, krikioni bendruomens turi taip pat padti eimoms, kuri snus ar dukra serga. Gailestingojo samarieio pavyzdiu reikia toki, kurie prisiartint prie sunki patirt igyvenani moni ir pasilyt pagalb konkreiu solidarumu. Taip kanios primimas ir dalijimasis ja virsta naudinga parama sergani vaik eimoms ir kuria jose ramybs ir vilties atmosfer, leidiant pajusti platesns broli ir seser Kristuje eimos buvim. Jzaus uuojauta verkianiai Najino nalei (plg. Lk 7, 12–17) ir Jajiro maldavimui (plg. Lk 8,41–56), taip pat kitos nuorodos yra naudingos tiems, kurie siekia mokytis dalyvauti daugybs eim patiriamuose fiziniuose ir moraliniuose kentjimuose. Tai laiduoja nesuinteresuota ir dosni meil, atspindinti gailestingj meil Dievo, kuris niekada nepalieka savo vaik ibandymo valand, bet nepaliaujamai teikia stebtinos irdies ir proto galios, kad jie galt tinkamai sutikti gyvenimo sunkumus.
Kasdienis atsidavimas ir nepaliaujamas angaavimasis tarnaujant sergantiems vaikams ikalbingai liudija meil mogikajai gyvybei, ypa silpnai, visikai ir viskuo nuo kit priklausomai gyvybei. Su visa jga reikia patvirtinti beslygik ir aukiausi kiekvienos mogikosios gyvybs orum. Bgant laikui nesikeiia Banyios nepaliaujamai skelbiamas mokymas: mogaus gyvenimas yra graus, j dera vis igyventi taip pat tuomet, kai yra silpnas ir apgaubtas kanios slpinio. Turime kreipti savo vilgsn nukryiuotj Jz: mirdamas ant kryiaus jis norjo dalyvauti visos monijos kanioje. Jo i meils kenttoje kanioje velgiame aukiausi dalyvavim sergani mautli ir j tv kentjimuose. Mano garbingasis pirmtakas Jonas Paulius II, kuris ypa savo gyvenimo saullydyje pateik nuostab kantraus kanios igyvenimo pavyzd, ra: „Po Kryiumi, ant kurio kabo „moni Iganytojas“, Kanios vyras, ant savs prisims fizines ir moralines vis laik moni kanias, susirenka visi geros valios mons, kad jie galt meilje rasti iganing savo kanios prasm ir teisingus atsakymus visus savo klausimus“ (Salvifici doloris, 31).
Noriu ireikti savo dkingum ir padrsinti besirpinanias seganiais vaikais tarptautines ir nacionalines organizacijas, ypa neturtinguose kratuose, kur jos didiadvasikai ir su atsidavimu prisideda garantuodamos vaikams tinkam ir nuoirdi glob. Drauge kreipiuosi valstybi atsakinguosius, kad bt sustiprinta teisin apsauga ir numatytos los sergani vaik ir j eim labui. Visuomet, tuo labiau ten, kur rpinamasi vaiko gyvybe, Banyia yra pasirengusi nuoirdiai bendradarbiauti siekdama performuoti vis mogikj civilizacij „meils civilizacij“ (plg. Salvifici doloris, 31).
Galiausiai noriau ireikti dvasin artum su jumis visais, mieli broliai ir seserys, keniantys dl visoki lig. Nuoirdiai sveikinu tuos, kurie jums padeda: vyskupus, kunigus, pavstuosius asmenis, sveikatos tarnybos darbuotojus, savanorius ir visus, kurie su meile atsideda gydydami ir lengvindami ligos varginam moni kanias. Ypatingi mano sveikinimai skirti jums, brangs sergantys ir keniantys vaikai: popieius apkabina jus su tvika meile, drauge su js tvais ir artimaisiais, ir patikina, kad ypa atmena jus maldoje, ragindamas pasitikti Nekaliausiosios Mergels Marijos motinika pagalba; prajusiu Kald laikotarpiu velgme, kaip ji diugiai savo glbyje laik Kdikiu tapus Dievo Sn. Jums ir visiems ligoniams, aukdamasis motinikos Šveniausiosios Mergels Ligoni Sveikatos globos, nuoirdiai suteikiu ypating apatalikj palaiminim.
Vatikanas, 2009 m. vasario 2 d. |